SLA
Technologia SLA (Stereolithography Apparatus)
To jedna z pierwszych technologii przyrostowych pozwalająca na budowanie modeli poprzez warstwowe utrwalanie foto czułej żywicy przy pomocy lasera UV. Szybszą odmianą SLA jest technologia DLP (Direct Light Processing), w której to laser zostaje zastąpiony projektorem typu DLP, dzięki czemu możliwe jest utrwalenie całej powierzchni danej warstwy przez co sam proces jest znacznie szybszy od stereolitografii.
Po zakończeniu budowy części i opłukaniu modeli z nieutwardzonej żywicy wymagane jet naświetlenie wtórne w komorze UV, aby nadać modelom pełną sztywność i wytrzymałość. Materiałem podporowym jest tutaj żywica modelująca, z której oprogramowanie generuje specjalne rusztowania suportowe podpierające budowany model.
Maszyny SLA są jednymi z największych urządzeń do szybkiego prototypowania, oferując przy tym wysoką dokładność budowanych modeli. Do dyspozycji mamy szereg żywic fotoutwardzalnych na bazie epoksydów i polimerów akrylowych dzięki którym mozemy zasymulować własności najpopularniejszych tworzyw termoplastycznych w tym tworzyw transparentnych oraz inżynieryjnych o wysokiej udarności.
Ze względu na długi czas budowy części i kłopotliwy postprocessing technologia ta nie należy do najtańszych rozwiązań ale gdy trzeba wykonać duży prototyp o wysokiej dokładności (min. +/-0,2mm na długości 1100mm) wymiarowej to nie ma sobie równych.
Dostępne materiały SLA
Poly1500 – Jedna z najtańszych żywic naśladująca własnościami mechanicznymi polipropylen. Jest stosowana zazwyczaj do budowy sztywnych funkcjonalnych modeli. (pobierz kartę materiałową)
Tusk XC2700W – Sztywna żywica wodoodporna nasladująca własnościami ABS i PBT. Jest wykorzystywana często do modeli poddwanym badaniom aerodymicznym i hydrodynamicznym. (pobierz kartę materiałową)
Protogen White – Materiał do ogólnego prototypowania. Włąsciwościami mechanicznymi podobny do ABS. Wystepuje w kolorze mleczno białym.